Sposoby parzenia kawy – kiedy warto szukać alternatyw?

Ludzie naturalnie dążą do upraszczania sobie życia – nie ma w tym nic złego i ciężko jest tutaj podnosić zarzut, że jest to jakoś związane z lenistwem – ta skłonność do upraszczania rzeczy bardziej skomplikowanych jest bowiem bardzo często motorem postępu. Czasem jednak nasza wrodzona kreatywności bierze górę nad skłonnością do upraszczania i zaczynamy wymyślać mniej oczywiste rozwiązania. Świetnym przykładem jest tutaj kwestia przygotowywania kawy.

Sposoby tradycyjne

W tradycyjnym polskim domu jeszcze kilka lat temu istniały w zasadzie tylko dwie metody przygotowania kawy. Obie sprowadzały się zresztą do zalania wrzątkiem jednej lub kilku łyżeczek kawy – główną różnicą była kwestia czy wykorzystywana była kawa naturalna, czy też jej wariant rozpuszczalny. Z dodatków stosowano wszechobecny cukier dużo rzadziej mleko. W zasadzie jedynym elementem tamtej procedury, który mógłby być obecnie choć trochę doceniony przez kawowych ekspertów był fakt, że na ogół kupowaliśmy kawę ziarnistą i samemu ją mieliliśmy. Sam proces mielenia jednak znów był sprzeczny z procedurami stosowanymi przez kawowych purystów, gdyż kawa nie była mielona za każdym razem, tylko jednorazowo mielono dużą porcję kawy, którą później pito przez następne dni i tygodnie. Sam młynek również nie posiadał możliwości regulacji stopnia zmielenia kawy, tym samym uzyskanie idealnego naparu było w zasadzie niemożliwe.

Ekspres przelewowy

Ten typ ekspresu niewiele różni się, jeśli chodzi o uzyskiwane rezultaty, od tradycyjnego zalewania mielonej kawy wrzątkiem. Różnicę stanowi to wykorzystanie kombinacji filtra i dzbanka, dzięki czemu łatwo i praktycznie bezobsługowo jesteśmy w stanie przygotować nawet duży dzbanek kawy. Dodatkową zaletą jest kwestia czyszczenia. Ekspres wykorzystuje bowiem papierowe filtry, do których wsypujemy kawę, a po zaparzeniu cały filtr razem ze zużytą kawą wyrzucamy do śmieci.

Ekspres kolbowy

Dla osób, którym nie wystarczało zwykłe zalanie kawy wrzątkiem, a które to osoby oczekiwały od kawy czegoś więcej – wprowadzono ekspresy kolbowe. Początkowo ze względu na ich wielkość, cenę oraz skomplikowaną obsługę spotykało się jej jedynie w kawiarniach. Z czasem udało się jednak zmniejszyć zarówno wymiary urządzenia, jak i jego cenę, dzięki czemu urządzenia te trafiły również do naszych domów. To, czego nie udało się zmienić to niestety procedura parzenia kawy, która wciąż zajmuje trochę czasu i trzeba się jej nauczyć. Warto jednak to zrobić, gdyż w ten sposób otwieramy sobie drogę do świata zupełnie innych smaków kawy.

Kawiarka

Dla osób, które sporadycznie piją kawę i nie chcą inwestować w drogi ekspres, pewnym rozwiązaniem może być kawiarka. Tam co prawda również obsługa nie jest zbyt intuicyjna, ale po jej opanowaniu jesteśmy w stanie szybko przygotować dobrej jakości esperesso, które może stanowić świetną bazę do różnego rodzaju napojów kawowych. Najbardziej kuszącą zaletą kawiarek może być fakt, że kupimy je już za kilkadziesiąt złotych a samo urządzenie jest na tyle małe, że zmieści się nawet w niewielkiej kuchni.