Druk igłowy – tani i sprawdzony

Choć drukowanie igłowe jest dziś trochę zepchnięte na margines, wciąż w wielu punktach stosuje się je jako tanią i alternatywną metodę wydruku. Drukarki mozaikowe (tak zamiennie nazywa się „igłówki”) oferują znacznie słabszą jakość wydruku, niż ich nowoczesne odpowiedniki. Mimo to, wciąż można je spotkać, zwłaszcza ze względu na ich niewątpliwe zalety.

Jak działa drukarka igłowa?

O ile w klasycznych drukarkach mamy do dyspozycji tonery w których znajdują się tusze, o tyle w rozwiązaniach mozaikowych zastępuje je specjalna kaseta i taśma barwiąca, znajdująca się pomiędzy igłami a drukowaną powierzchnią.

Jak działa ten układ? Igła uderzając we wspomnianą taśmę, barwi znajdujący się za nią papier na określony kolor, tworząc jeden, bardzo mały punkt. Im większe zagęszczenie takich punktów, tym większa ostrość wydruku. Do każdego znaku przypisany jest określony zbiór igieł, tworząc bardziej skomplikowane teksty i wzory.

Zalety drukarek igłowych

Wspomnieliśmy o tym, że drukarki mozaikowe – właśnie dzięki swoim zaletom – wciąż są spotykane w różnych urzędach i punktach usługowych. Co zatem sprawia, że pomimo tak profesjonalnych rozwiązań, wciąż w wielu miejscach stosuje się tradycyjny druk igłowy?

1. Niska cena – kasety drukujące do drukarek mozaikowych są znacznie tańsze od ich nowoczesnych odpowiedników. Ponadto są równie ekonomiczne, oferując stosunkowo długi czas pracy, bez konieczności wymiany tonera.

2. Łatwość regeneracji – kasety do drukarek igłowych są znacznie prostsze w regeneracji, niż obecnie spotykane rozwiązania. Regenerowana kaseta jest o około 50 procent tańsza niż jej wersja oryginalna, co znacznie poprawia ekonomikę korzystania z urządzenia.

3. Mniejsza awaryjność – drukarki igłowe ze względu na swoją zasadę działania, często są znacznie mniej awaryjne, niż ich nowocześniejsze odpowiedniki. Przedkłada się to na dłuższy czas pracy i zmniejszone koszty użytkowania.

4. Za pomocą drukarek mozaikowych można drukować oryginał wraz z kopią. Wiąże się to z oszczędnością czasu, sił i środków.

Oczywiście drukowanie igłowe to nie tylko zalety, lecz również i wady. Obejmują one zwłaszcza dużo mniejszą jakość wydruku, zależną zresztą od ilości igieł przypadających na określony przedział przestrzeni.

Zastosowanie druku igłowego

– Bankomaty i inne urządzenia samoobsługowe, drukujące proste dokumenty (np. paragony i faktury).
– Kasowniki i parkomaty, do nadrukowywania prostych symboli i oznaczeń.
– Kasy fiskalne, w dowolnej wersji i odmianie.
– Drukujące urządzenia pomiarowe, czujniki itd.

Warto dodać, że w niektórych, powyższych urządzeniach, druk igłowy jest zastępowany nowocześniejszą metodą termo – transferową. Niemniej, drukarki mozaikowe wciąż będą spotykane, co najmniej jeszcze przez kilkanaście lat.

Podsumowując, drukowanie igłowe jest tanim i praktycznym zamiennikiem dla nowoczesnych form wydruku. Choć urządzenia te są stosunkowo proste, to wciąż wyróżnia je niska cena wykorzystywanych komponentów i samego użytkowania. Duże znaczenie ma również bezawaryjność tych urządzeń.